vaticannews.va/cs

Logo příštího Svatého roku: Ať svět prožije naději

17 hodin 14 minut ago

„Kéž se motto Jubilea 2025: Poutníci naděje, které zvolil papež František, skutečně stane pro celý svět autentickým obsahem, který je třeba prožít“, tuto naději vyjádřil státní sekretář, kardinál Pietro Parolin, na tiskové konferenci k prvním iniciativám jubilea, konkrétně k představení oficiálního loga Svatého roku.

Čtěte více

Papež: Ve válce se netančí menuet, ale zabíjí

19 hodin 29 minut ago

Papež František poskytl obsáhlé interview agentuře Télam. Vyzdvihuje v něm, že konflikty vznikají kvůli chybějícímu dialogu a vyjadřuje rozčarování nad neschopností OSN zabránit jim. Hodnotí téměř deset let svého pontifikátu za vědomí toho, že jednal jako katalyzátor požadavků, vznesených kardinálským sborem. A konečně vybízí svou rodnou Latinskou Ameriku, aby se vymanila z vykořisťovatelského imperialismu a podpořila setkání mezi lidem a suverenitou.

Čtěte více

V červenci papež vybízí k modlitbě za seniory

1 den 15 hodin ago

Ve videoposelství, kterým papež František každý měsíc doprovází úmysly Apoštolátu modlitby (Celosvětové sítě modlitby s papežem), tentokrát vybízí k modlidtbě za seniory. Na červenec totiž připadá již druhý Světový den prarodičů a seniorů, který v neděli 24.7. proběhne v Římě i v diecézích po celém světě.

Čtěte více

František: Církev se zavazuje k boji proti všem formám antisemitismu

1 den 17 hodin ago

V posledních několika dnech jsme papeže Františka mohli zahlédnout, jak po několikatýdenním užívání invalidního vozíku opětovně pomalu chodí a opírá se o hůl. Dnes dopoledne však kvůli akutní bolesti kolene odložil druhou plánovanou audienci: setkání se zástupci Mezinárodního židovského výboru pro mezináboženské konzultace. Připravený psaný proslov předal kardinálu Kochovi, předsedovi Dikasteria pro jednotu křesťanů, které zodpovídá rovněž za dialog s judaismem.

Čtěte více

Úvod apoštolského listu Desiderio desideravi o liturgii

1 den 20 hodin ago

Papež František včera vydal apoštolský list Desiderio desideravi pojednávající o hodnotě a smyslu liturgie. Nabízíme vám nyní pracovní překlad patnácti odstavců z úvodu tohoto listu, Po úvodním pozdravení a konstatování, že se obrací na všechny věřící, představuje Svatý otec tento list jako zdroj několika podnětů k meditaci nad krásou a pravdou křesťanské liturgie. Pokračujeme slovy listu samotného:

Papež: Denně nosím v srdci drahou a zmučenou Ukrajinu

2 dny 15 hodin ago

Po dnešní polední mariánské modlitbě Svatý otec opětovně vyzval k pomoci trpícímu ukrajinskému národu a k dialogu o tamní situaci. Upozornil na první číslo měsíčníku L´Osservatore Romano věnovaného lidem z ulice, kteří ho na Svatopetrském náměstí poprvé nabízeli, a jmenovitě pozdravil poutníky z České republiky, kteří doprovodili svého arcibiskupa při převzetí pallia.

Sestra Orianne, paulínka na Instagramu: setkání s Kristem online

3 dny 16 hodin ago

Řeholnice jsou aktivní také na sociálních sítích, kam přinášejí Krista. Hovořila Orianne Pietra René, dcera svatého Pavla, která žije v Bostonu. Její obeznámenost se sociálními médii nachází nový smysl v jejím životě řeholnice. Pokud budeme důslední, říká, můžeme také na internetu vytvořit "úrodnou půdu pro setkání lidí s Tím, který je šíleně miluje". Jejich příznivců jsou tisíce v různých zemích světa.

Pro život, vždy

3 dny 17 hodin ago

Editorial od Andrey Tornielliho ze soboty 25. června o rozhodnutí Nejvyššího soudu v USA v otázce potratů: "Doufejme, že rozhodnutí Nejvyššího soudu USA se stane příležitostí k přijetí zákonů na ochranu života, práv žen a mateřství."

Čtěte více

Mariánská svatyně v ukrajinské Zarvanici stírá slzy

3 dny 19 hodin ago

"Chceme, aby lidé viděli církev nejen ve formátu “Otče náš” a “Zdrávas Maria”, ale také jako Matku církev, která slouží a pomáhá různými způsoby." V tomto duchu se proměnila nejznámější ukrajinská svatyně v centrum, které přijímá lidi vysídlené z důvodu války a pomáhá jim na různých úrovních.

Checked
1 hodina 26 minut ago