vaticannews.va/cs

Teoložka: "Přijetí koncilu vstoupilo s Františkem do nové fáze"

1 hodina 50 minut ago

Za pontifikátu papeže Františka "začala nová fáze recepce II. vatikánského koncilu". Tvrdí to osnabrücká dogmatička Margit Eckholtová v rozhovoru, který poskytla v Římě německé redakci Vatican News po konferenci u příležitosti 60. výročí zahájení koncilu. Eckholtová spolu s dalšími vede mezinárodní teologický výzkumný projekt, jehož cílem je rozšířit omezený eurocentrický pohled na koncilní texty.

Lateránská univerzita slaví 250 let od založení

2 hodiny 5 minut ago

Ve středu 5. října se konala mše svatá k výročí založení Papežské univerzity, které předsedal velký kancléř, kardinál vikář Angelo De Donatis, a Lectio magistralis kardinála Maria Grecha, generálního sekretáře biskupské synody. Vincenzo Buonuomo, první laický rektor: "Za 250 let bylo dosaženo velkých cílů v oblasti vzdělávání a výzkumu. Mír a obrana společného domova, naše blízká budoucnost".

Den katakomb se vrací, pátý ročník se koná 15. října

1 hodina 22 minuty ago

„Kalist a první křesťanské katakomby“ – takové je téma letošního pátého ročníku iniciativy Papežské komise pro posvátnou archeologii, která zdarma zpřístupňuje starověké křesťanské hřbitovy v Římě veřejnosti a nabízí možnost obdivovat jejich vzácnost a krásu. Trasy a prohlídky s průvodcem letos přiblíží papeže sv. Kalista, který věnoval zvláštní péči pohřbům věřících, v sobotu 15. října. O den později, 16. října, se akce bude týkat některých italských katakomb.

Čtěte více

Stefania Gianniniová: bez vzdělání není skutečného rozvoje

1 den ago

Rozhovor s náměstkyní pro vzdělání generální ředitelky UNESCO na dnešní Světový den učitelů. Italská lingvistka zdůrazňuje úlohu školství při podpoře integrálního lidského rozvoje, zejména v oblastech konfliktů, jako je Ukrajina a Sýrie, nebo v zemích, kde je vzdělání ženám upíráno, jako je tomu v tragickém případě Afghánistánu.

Čtěte více

Arcibiskup Urbańczyk: trest smrti by měl být zrušen, zákaz mučení nelze porušovat

1 den ago

Stálý zástupce Svatého stolce při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve svém projevu na šestém plenárním zasedání Konference o lidské dimenzi na téma „Právní stát“ potvrdil, že lidská důstojnost musí být respektována i v případě velmi závažných trestných činů, a zopakoval, že Svatý stolec odsuzuje poškozování obviněných, špatné zacházení s nimi a pokusy o donucování.

Čtěte více

Oděský biskup: Papežova silná výzva k míru přináší radost a naději

1 den 20 hodin ago

Po nedělní modlitbě Anděl Páně, v níž papež požádal zúčastněné strany, aby brzy našly mírové řešení konfliktu, který hrozí nebezpečným vyhrocením, mons. Stanislav Syrokoradjuk vysvětluje, že situace se dramatizuje: „Svatý otec má pravdu, nesmíme ztrácet čas. Míru se dosáhne obnovením spravedlnosti“. Církev se mobilizovala, aby pomohla svátostmi a rozsáhlou humanitární misií.

Čtěte více

V italských kinech film režiséra Rosiho o papežových cestách

1 den 22 hodiny ago

Dnes přichází do 190 italských kin a více než 100 farních kin film „In viaggio“ (Na cestě) režiséra Gianfranca Rosiho věnovaný papežovým zahraničním cestám během jeho více než devítiletého pontifikátu. Přinášíme rozhovor s oceňovaným dokumentaristou, který vysvětluje: „Je to experimentální dílo: film, ve kterém jsem se cítil jako divák. Chce být poctou těm, kteří se snaží změnit věci tím, že čelí dramatům tohoto světa. Když se papež podívá na dav, zdá se, že se dívá všem do očí“.

Čtěte více

Vstupuje v platnost připojení Svatého stolce k Úmluvě o klimatu a Pařížské dohodě

2 dny ago

Listiny o připojení k Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu, přijaté v roce 1992, a k Pařížské dohodě z roku 2015, které Svatý stolec svým jménem a v zastoupení Vatikánského městského státu předložil letos v červenci, vstoupily v platnost na dnešní liturgickou památku sv. Františka. Listiny byly uloženy u generálního tajemníka OSN.

Čtěte více

Obavy a naděje katolických komunit na Baltu

3 dny 2 hodiny ago

Od začátku války na Ukrajině panují v malých severoevropských republikách obavy z ruské invaze. To, co se děje v Donbasu, je přímou hrozbou i pro další země, říká arcibiskup z Rigy monsignor Zbignev Stankevics. Katolické charitativní organizace mezitím přicházejí s nabídkou naděje prostřednictvím solidarity.

Checked
52 minuty 49 sekund ago