Víra.cz

Hromnice (2. 2.)

4 dny ago

Hromnice je lidový název pro ´Svátek Uvedení Páně do chrámu´(2.2.), kterým dříve končívala doba vánoční. Při svátku se světí svíce "hromničky", které si lidé zapalují při modlitbě v těžkých a "temných" chvílích života... Tento svátek připomíná událost, kdy Maria a Josef přinesli Ježíše 40 dní po jeho narození do jeruzalémského chrámu, aby ho odevzdali Bohu.
- Hromnice (pastorace.cz)
- Hromnice v rejstříku webu pastorace.cz
- Hromnice - texty a materiály pro děti
- Výroba svící "hromniček"

Můžu do kostela, když jsem volil Andreje Babiše?

1 týden ago

Dobrý den. Můžu do kostela na Mši Svatou když jsem příznivec Andreje Babiše? Jen aby mi kněz neřekl že mi ublíží,pokud tady sedí příznivec Andreje Babiše, jak to řekl jeden kněz. To opravdu může takhle mluvit kněz?

Den památky obětí holocaustu 27.1.

1 týden 2 dny ago

Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války. Termín holokaust byl později rozšířen i pro vyvražďování jiných (etnických, náboženskyých a politických) skupin (např. genocida ve Rwandě 1994).

Prezident - lhář?

1 týden 2 dny ago

Příběh vypráví, že v jedné malé vzdálené zemi museli jednoho dne zvolit nového prezidenta. A tak Rada moudrých požádala každou obec, aby navrhla svého kandidáta. Zvolení kandidáti se měli shromáždit a vyslechnout z úst Rady moudrých požadavky ke splnění dané zkoušky.

Pouť ke sv. Valentinu 11. 2.

1 týden 3 dny ago

Pouť ke sv. Valentinu je mimořádnou příležitostí, jak prožít v sobotu 11. 2. společný čas od 10.00 do 15.00 v krásných prostorách Vyšehradské kapituly v Praze.

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie

2 týdny ago

„Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned povel: „Svlíct a tady pod sprchu!“ Voda byla ledová, bylo 21. ledna! Pak mě strčil do cely, kde místo záchodu byla jen díra do země. Jak jsem tak stál nad tím tureckým záchodem, tak si říkám: „Tak, Venco, a konec idyly!“ Hned první noc mě vytáhli k výslechu. … (Václav Dvořák)

Letadlo, které nelétá, je jako člověk bez Boha

2 týdny 2 dny ago

Obrátit se k Bohu je zásadní, máme-li naplno prožívat své lidství. Jsme stvořeni pro život s Bohem, stejně jako letadlo je sestrojeno k létání. Připravme se tedy k vzlétnutí, ze všech sil zatáhněme za řídicí páku – a staňme se tím, čím máme být!

Týden modliteb za jednotu křesťanů

2 týdny 6 dnů ago

"Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem Letnic) a je odezvou na Ježíšovu tzv. velekněžskou modlitbu, ve které prosil „aby všichni byli jedno“ (srov. Jan 17, 18). (odkaz na web pastorace.cz)

Jaký byl smysl oběti Jana Palacha?

3 týdny ago

"Živý člověk zemřel, aby mrtví zůstali žít." Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze. Učinil to jako protest proti pasivitě veřejnosti po okupaci Československa armádami komunistických států v čele se Sovětským svazem. Zemřel pak za tři dny. (odkaz na web ČT24)

Josef Kemr

3 týdny ago

Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Etty Hillesum - výročí narození (15. 1. 1914)

3 týdny 1 den ago

Už uplynulo více než 100 let od narození Ester "Etty" Hillesum. Etty se narodila 15. ledna v roce 1914 v židovské rodině v Holandsku. Získala právnické vzdělání a studovala i psychologii. V roce 1942 se dobrovolně přihlásila do koncentračního tábora, aby mohla sdílet utrpení se svými souvěrci. 30. listopadu 1943 byla v Osvětimi se svými rodiči a bratry popravena. Etty si během druhé světové války psala deníky, které se po válce staly bestsellerem (odkaz na kna.cz).

Checked
22 minuty 1 sekunda ago